Maszkety
Tradycja dla każdego jest czymś ważnym. Dzięki niej czujemy silną więź z pewnymi miejscami, wydarzeniami czy osobami. Zawsze warto ją pielęgnować, nie tylko podczas szczególnych okazji, ale również w trakcie codziennego życia. Ogromny sentyment do tradycji ma również rodzinny zespół muzyczny Maszkety.
Kapela powstała stosunkowo niedawno, bo w 2018 roku. Pomysłodawcami byli Izabela oraz Marek Kopiec. Do tej pory para tworzyła zespół KIM, który z powodzeniem funkcjonuje do dziś. Grupa poszerzyła swoje szeregi o dwóch mężczyzn. Mowa o Macieju i Michale Kopiec. Synowie założycieli zespołu, podobnie jak rodzice są niezwykle utalentowani muzycznie. Izabela to wspaniała wokalistka o niebanalnym głosie. Jest również wirtuozem skrzypiec i doskonale radzi sobie z perkusjonaliami. Marek to urodzony konferansjer, jest w stanie odnaleźć się w każdej sytuacji i nie jest mu straszna nawet największa impreza. Jest również wybornym śpiewakiem. Maciej doskonale gra na gitarze i flecie poprzecznym, a Michał daje znakomite koncerty na rzadko spotykanym w muzyce rozrywkowej – puzonie.
Nazwa Maszkety pochodzi z gwary śląskiej. Oznacza słodkości. Nic dziwnego, ponieważ członkowie grupy, występując na scenie, szykują dla odbiorców prawdziwą ucztę. Kapela przykuwa ogromną uwagę do swojego pochodzenia. Członkowie zespołu podkreślają swoje śląskie korzenie, występując w pięknych ludowych strojach, śpiewając śląską muzykę oraz używając przy tym śląskiego języka.
Grupa Maszkety jest niezastąpiona w prowadzeniu dożynek, eventów, wesel, zabaw, biesiad, karczm piwnych, festynów, pikników oraz innych przyjęć okolicznościowych. Dzięki swojemu biesiadno – satyrycznemu programowi, zapewnia doskonałą zabawę, która sprawdza się świetnie nie tylko do tańca. Podczas ponad godzinnych występów, rodzina wspaniale animuje wspólny śpiew ze swoimi odbiorcami. W repertuarze zespołu znajdują się różnorodne hity biesiadne z całej Polski. Mowa o takich perełkach jak: „Cyganeczka Zosia”, „Krakowianka”, „Szła dzieweczka”, „Bando, Bando”, „Hej z góry z góry”, „Ukraina”, czy „Maryjanka”. Koncerty prowadzone przez kapelę są adresowane zarówno dla seniorów i osób dorosłych, jak również dzieci i młodzieży. Są wesołe, przeplatane śpiewem, żartami, i konkursami. Wodzirej pilnuje, by każdy z uczestników imprezy dobrze się bawił, czemu sprzyjają wspólne śpiewy oraz tańce.
Jednym z największych osiągnięć Maszketów jest zaproszenie przez Stowarzyszenie OD SERCA na ludowe Sacro Jam Session Katowice 2019. Podczas tego koncertu grupa stanęła na scenie obok Łukasza i Pawła Golców, zespołu SąStąd oraz wielu wspaniałych muzyków. Odbyło się to dziewiętnastego listopada w parafii NSPJ i świętego Jana Bosko.
Występy kapeli można oglądać i słuchać w takich stacjach jak: TVS, TVT, Radio Silesia, Na Śląskiej Fali, Ślonskie Radio Hitmix czy Radio Wesołe Ślonzoki.
Ten niezwykły zespół, który tworzy kochająca się i utalentowana muzycznie rodzina, można śmiało nazwać ambasadorem śląskiej tradycji. Jak sami mówią o sobie: „Co byście sie nie myśleli, że nie poradzymy godać po naszymu, to Wom jeszcze ino zdradzymy, że łobleceni my som w ślonskie łachy, co by się ludzie musieli nos pytać, a my musieli łodpowiadać, że som my ze Ślonska!”. Maszkety, występując na scenie, pragną nie tylko realizować muzyczne pasje i sprawiać przyjemność swoim odbiorcom – chcą, przede wszystkim, podnosić świadomość przynależności kulturowej regionu. Ich celem jest przekazywanie bezcennych wartości, pięknych tradycji i wspaniałej kultury Śląska szerokiej widowni.
Formularz