Zespoły

Prezenterzy

Zespoły Pozostałe

Głosuj

vote

oddanych głowów na zespół w tym miesiącu.

zobacz ranking

Wesołe Gizdy


Wesołe Gidy to zespół założony przez Michała Markitona, wykonujący skoczną śląską muzykę. Przygoda kapeli zaczęła się w 1995 roku, kiedy to frontman grupy przygotował kilka piosenek w języku literackim – zostały one napisane dla własnych potrzeb muzyka (związanych z występami scenicznymi).

Rok 1999 przyniósł nowe sukcesy, bowiem Michał postanowił wykorzystać ponownie swoje wcześniej już stworzone piosenki, „przekładając” je na gwarę górnośląską (rejon jego rodzinnych Świętochłowic). Powstała wówczas płyta zatytułowana Wesołe Gizdy 25 róż. Na krążku tym znalazły się także utwory takie, jak: Pyrsk ludkowie, 25 róż, Santa Monica San Sebastian, Ptoki, krzoki, pnioki, Zachciołki, Slonsko karawana oraz Mona Lisa z łobrozka.

Następne lata to kolejny przełom w karierze muzycznej wokalisty. Ważnym krokiem było nawiązane współpracy z trzema muzykami Ryszardem Gorczycą, Bernardem Bienką i Janem Grządzielą. Do nowych piosenek dodane zostały stare, wykorzystywane przy wcześniejszych kompozycjach podkłady. Dzięki drobny zmianom, takim jak użycie innych instrumentów oraz dograniu ścieżek wokalnych, zapomniane już utwory zyskały nową świeżość. Stworzone przez kompletny już zespół aranżacje spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem słuchaczy i były chętnie grane w rozgłośniach takich, jak: radio Piekary, Radio Vanessa lub Radio Van.

Niestety założyciel zespołu, oprócz pasma sukcesów, doznał także nieprzyjemności ze strony pozostałych członków zespołu, którzy okazali się nieuczciwi i wykorzystali tworzone przesz Markitona piosenki podczas własnych występów. Wówczas band się rozpadł. Wtedy także firma fonograficzna Promus zakończyła współpracę z zespołem.

W 2001 roku do kapeli dołączył Jan Węglarz. Ta współpraca zaowocowała nowymi pomysłami i sukcesami bandu. Podczas występów na żywo muzycy nie tylko umilają słuchaczom spotkania śpiewem, ale także dowcipami. Zespół zarówno koncertuje, jak i ma w swej ofercie obsługę imprez okolicznościowych.

Na stronie internetowej można poznać historię kapeli, a także zapoznać się z ofertą, posłuchać muzyki i obejrzeć galerię zdjęć.

Dodaj komentarz

Formularz

Zespoły

Prezenterzy

Zespoły Pozostałe

Radio