Zespoły

Prezenterzy

Zespoły Pozostałe

Głosuj

vote

oddanych głowów na zespół w tym miesiącu.

zobacz ranking

Szwarne Karlusy


Repertuar proponowany przez to zacne trio jest niezwykle bliski sercu wszystkich tych, którzy nie zapominają o tradycji. Szwarne Karlusy, bo to właśnie o nich mowa, na swoim krążku zawarli wszystkie dawne, znane i lubiane śląskie piosenki. Dla słuchaczy, szczególnie tego starszego pokolenia, są to ponadczasowe, czasami nawet bardzo osobiste utwory, kojarzące się niezwykle sentymentalnie z dawnymi rodzinnymi imprezami. Zespół te wspaniałe, tradycyjne, śląskie śpiewki wykonuje, oczywiście, w tak bardzo cenionym języku śląskim.

Szwarne Karlusy to męska formacja trzyosobowa. Każdy z panów jest, bez wątpienia, doskonałym muzykiem, czego dowodem są rewelacyjne koncerty, biesiady i inne imprezy prowadzone przez artystów. Liderem zespołu jest Roman Kurosz. To jeden z najbardziej doświadczonych śląskich prezesów piwnych. Dzięki niepowtarzalnej osobowości potrafi zapanować nad każdą karczmą. Wielu z was może kojarzyć go doskonale z autorskiego programu emitowanego przez osiem lat na antenie Radia Piekary. Mowa o audycji „Godki ze Ślonskiej Szuflodki”, którą miał przyjemność prowadzić z Andrzejem Potępą. Muzyk jest też członkiem zespołu estradowo-biesiadnego „Fiesta”. Ten wszechstronnie uzdolniony mężczyzna jest również konferansjerem oraz wodzirejem. Pochodzi z Chorzowa. Jest dumnym obywatelem swojego ukochanego miasta. Użyczył nawet głos windzie w Urzędzie Miasta. Stara się jak najczęściej angażować w promowanie śląskiej kultury. Kolejnym członkiem Szwarnych Karlusów jest Damian Cabon. Pochodzi z Siemianowic Śląskich. Zachwyca swoich fanów przede wszystkim świetną grą na gitarze. Jest również solistą. Zamieszkujący Bytków, Piotr Majnusz to wysokiej klasy klawiszowiec.

Grupa istnieje na śląskim rynku muzycznym od 2015 roku, jednak panowie współpracują ze sobą już od ponad 14 lat. W ich dotychczasowym dorobku znajdują się dwie płyty. Pierwsza wydana w 2016 roku to: „Biesiadnie i po ślonsku”. Druga, która ukazała się stosunkowo niedawno, bo w 2017 roku, nosi tytuł: „Karczma Górnicza”. Oba krążki prezentują głównie utwory znane z karczm górniczych oraz piosenki ludowe.

Podczas swoich koncertów artyści grają wyłącznie na żywo. Skupiają się nie tylko na wykonywanej muzyce, ale również na zabarwieniu humorystycznym swoich wystąpień, stąd też często przemycane elementy kabaretowe. Szwarne Karlusy najlepiej czują się, śpiewając śląskie utwory biesiadne i ludowe. Do ich najbardziej znanych kompozycji zaliczają się śląskie wersje utworów: „Starzyk, Gryfno Frela” (Szła dzieweczka), „Laba po szychcie” (Czas relaksu), jak też autorskie hity: „Niedziela na Ślonsku”, „Nasz stadion”.

Dla tych z Was, którzy ciągle jeszcze kultywują śląską kulturę i nie wyobrażają sobie doskonałej zabawy bez typowych piosenek biesiadnych, doskonałym wyborem będzie kapela Szwarne Karlusy, która przeniesie w czasy młodości niejednego dojrzałego słuchacza.

Dodaj komentarz

Formularz

jestescie naprowdy super.
Slasko godkta ... az sie serce raduje.
Super wykonanie i teksty.
Super Fajne karlusy

Zespoły

Prezenterzy

Zespoły Pozostałe

Radio