Zespoły

Prezenterzy

Zespoły Pozostałe

Głosuj

vote

oddanych głowów na zespół w tym miesiącu.

zobacz ranking

Frela Blue


Niewiele jest osób, które są wszechstronnie utalentowane, a swoim życiem kierują tak, by tych talentów nie zmarnować. Tak działa i pracuje Frela Blue. Pod tym pseudonimem kryje się wspaniała artystka – Aleksandra Stegh. Ta niesamowita kobieta łączy w sobie wokalistkę, autorkę tekstów, kompozytorkę, instrumentalistkę, kabareciarkę, malarkę, poetkę, moderatorkę oraz organizatorkę festiwali.

Frela Blue urodziła się 17 października 1974 roku w Katowicach. W roku 1988, mając trzynaście lat przeprowadziła się z rodzicami do Niemiec, gdzie mieszka od ponad trzydziestu lat. Mimo to, ze Śląskiem jest bardzo silnie związana od zawsze. Aleksandra pochodzi z muzycznej rodziny. Jej dziadek był śpiewakiem w Śląskiej Filharmonii w Katowicach. Po nim geny odziedziczyła mama artystki, która również była wspaniałą wokalistką. Ojciec FreliBLUE bardzo dobrze grał na gitarze i to on zaszczepił w kobiecie miłość do tego instrumentu. Piosenkarka pierwsze kroki na scenie stawiała bardzo wcześnie, już w wieku siedmiu lat. Odnosiła liczne sukcesy w konkursach i festiwalach. Inne zdolności zaczęła przejawiać, mając lat dziewięć. Już wtedy pięknie malowała, grała na gitarze, a nawet komponowała własne utwory.

Aleksandra swój pierwszy zespół założyła jako dwudziestojednolatka. Nie było to proste, ponieważ karierę muzyczną starała się łączyć z karierą kabaretową oraz pasją do malarstwa.

Największą sławę na Śląsku osiągnęła w 2019 roku. Od tego czasu pod pseudonimem Frela Blue stała się rozpoznawalna nie tylko, jako świetna piosenkarka, ale również prezenterka radiowa i telewizyjna.

Życie Aleksandry jest bardzo barwne i po brzegi wypełnione pracą. Na szczęście, praca ta – jak sama przyznaje – jest jej pasją i wielką miłością. Kobiecie, mimo młodego wieku, udało się już bardzo wiele osiągnąć w życiu.

W drugiej połowie 2020 roku pojawił się jej solowy album: „Frela Blue – Klara", wydany przez Boxmusic i Tercet w Krakowie. Od wiosny, tego samego roku, w każdy poniedziałek rano Ola prowadzi własną audycję radiową „Dylematy Freli” w Radio Fest, a w każde niedzielne popołudnie można ją zobaczyć w TV Silesia w programie telewizyjnym „My Wam to zagramy”. Wokalistka ma na swoim koncie występy na dużej śląskiej gali w Hindenburgu – w Domu Muzyki i Tańca, w Stegu Arenie w Opolu, a także w licznych klubach muzycznych na Śląsku oraz w Niemczech i Belgii.

Niewiele osób wie, że Frela Blue przez wiele lat była gościnnym organizatorem, moderatorem, jurorem w wielu międzynarodowych projektach i występach w dziedzinach: sztuki, muzyki, kabaretu, teatru, poezji i polsko-niemieckich wydarzeń kulturalnych. Była także stałym gościem w stacjach radiowych: Radio Duisburg, Radio Darmstadt, Westdeutscher Rundfunk, Radio Multikulti, Funkhaus Europa i obecnie Cosmo, Radio Fest, Radio Silesia, Radio Piekary oraz stacjach telewizyjnych: TVP3, TV Silesia i NTL.

Aleksandra była też współorganizatorem międzynarodowego festiwalu bajek „STERnTALER” w Kolonii oraz wystawy w Willi Kaufmann w Brühl. Kobieta ma na swoim koncie również sukces poetycki. Jest autorką wierszy z kilku antologji poetów polskich w Niemczech oraz felietonistką w polsko-śląskiej audycji radiowej. Wydała kilka tomików wierszy w języku niemieckim i polskim: Lyrikola, Code-X, Poesie Lounge. Jest także autorką i kompozytorką ponad dwustu piosenek.

W swojej muzycznej karierze Frela Blue stawia na śląską gwarę. Łączy muzykę blues, pop, elementy swingu i jazzu. Barwne słowotwórstwo sprawia, że twórczość Oli jest wyjątkowa. W swoim dorobku kobieta ma kilka teledysków, w których w sposób satyryczny odnosi się do współczesnej rzeczywistości. Godnym podziwu jest fakt, że artystka sama pisze zarówno muzykę jak i teksty do swoich piosenek. Warto dodać, że za ich aranżację odpowiedzialny jest znany Bogdan Kisiel.

Do najbardziej znanych piosenek FreliBLUE należą: „Uwodziny Ancika”, „Babskie tasie”, „Internet”, „Samba” i „Niy mom co łoblyc”. Jej kompozycja „Uwodziny Ancika”, nagrana, oczywiście w gwarze śląskiej, została okrzyknięta przebojem lata 2019 roku.

Aleksandra Stegh to niesamowita kobieta, obdarzona wielkim darem. Nie tylko rozkochuje w sobie na scenie słuchaczy, jako kabareciarz czy doskonała piosenkarka. Jest też kompozytorką i autorką tekstów. Zachwyca swoimi pracami związanymi z działalnością malarska, fotograficzną i poetycką. Co ważne, jest nieocenionym ambasadorem śląskości na całym świecie. To wspaniałe, że osoba, która od lat nie mieszka w Polsce, przywiązuje ogromną rolę do tradycji, kultury oraz języka śląskiego. Frela Blue, tak samo jej wierni słuchacze, w swoim sercu ma Śląsk!

Dodaj komentarz

Formularz

Zespoły

Prezenterzy

Zespoły Pozostałe

Radio