Frele
Frele – tak nazywa się projekt, w skład którego wchodzą trzy niewiarygodnie utalentowane wokalistki. Zdecydowały się wcielić w życie pomysł, który opiera się na tworzeniu coverów znanych zagranicznych hitów po Śląsku.
Fundamentem zespołu są: Marcelina Bednarska, Magdalena Janoszka oraz Marta Skiba. Marcelina Badnarska to niespotykanie uzdolniona wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów piosenek. Urodzona siódmego października 1988 roku artystka poza działalnością w zespole Frele jest zaangażowana w swój autorski projekt muzyczny, gdzie można ją podziwiać pod pseudonimem RUNO. Marcelina z muzyką związana jest od najmłodszych lat. Swoje pierwsze kroki stawiała w Młodzieżowym Studium Muzyki Rozrywkowej w rodzinnym Oleśnie. Zdecydowała się związać swoją przyszłość z tym, co od zawsze grało jej w sercu. Ukończyła wokalistykę jazzową na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie, Studia Wokalistyki Estradowej przy Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest też absolwentką Studia Wokalistyki Estradowej w Katowicach. Oprócz tego, Marcelina ukończyła Antropologie Kultury i Literatury na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Druga Frela – Magdalena Janoszka, urodzona trzynastego marca 1991 roku, nie ustępuje kroku swojej starszej koleżance z zespołu. Ta szalenie utalentowana, młoda artystka ukończyła wyższe studia edukacji muzycznej na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie i Studio Wokalistyki Estradowej przy Akademii Muzycznej w Katowicach. Mimo mnogości zajęć, Magdalena może poszczycić się również tytułem absolwenta studiów pedagogicznych, które podjęła na Uniwersytecie Śląskim.
Najmłodsza, bo urodzona dwudziestego dziewiątego kwietnia 1994 roku, członkini zespołu Frele spełnia swoje marzenia, pisząc teksty piosenek, tworząc aranżacje utworów oraz występując na scenie jako niewiarygodnie zdolna wokalistka. Marta Skiba, bo to właśnie o niej mowa, pomagała rozkwitać swojemu wokalnemu talentowi w Młodzieżowym Studium Muzyki Rozrywkowej w Oleśnie oraz na studiach Wokalistyki Estradowej w Katowicach, które ukończyła. W roku 2015 i 2016 Marta została stypendystką programu Darmasiswa. Dzięki temu, spędziła wspaniały czas, studiując sztukę na uczelni Institut Seni Indonesia Denpasar na Bali. Aktualnie jest też studentką komunikacji wizerunkowej (branding) na Uniwersytecie Wrocławskim.
Mimo że artystki pochodzą z zupełnie innych części Śląska, bo Marta z Gorzowa Śląskiego, Marcelina z Olesna a Magda z Tworoga koło Tarnowskich Gór, zawsze zaznaczają, że miastem, które je złączyło, nie tylko wspólną pasją, ale również wielką przyjaźnią, są Katowice. To właśnie tu się poznały i na tutejszych scenach dawały swoje debiutanckie koncerty. Pierwszym autorskim projektem wokalistek jest So What. W ich repertuarze znaleźć można utwory zarówno z kategorii standardów jazzowych, jak i największe, polskie i światowe hity. So What daje tym wszechstronnie utalentowanym kobietom możliwość realizacji swoich muzycznych pasji oraz ambicji.
O tym, że Frele są niezwykle zdolne świadczy nie tylko ukończenie szkół muzycznych. Marcelina Bednarska w 2017 roku z powodzeniem wystąpiła w programie Idol. Jako So What, w 2013 roku, stanęły na scenie równie znanego programu typu talent show – X Factor. Poza tym wokalistki miały okazję wystąpienia, między innymi, w projekcie Marzena Ugorna – Blues Symfonicznie, Abba Symfonicznie.
Frele pojawiły się w głowach dziewczyn stosunkowo niedawno. Natchnienie do stworzenia tego nieco prześmiewczego oraz okraszonego ogromnym poczuciem humoru projektu przyszło spontanicznie. Artystki wiedziały tylko jedno – do tej pory nikt nie zdecydował się by nagrać cover znanego światowego przeboju po Śląsku.
Aktualnie nie ma portalu internetowego ani programu, w którym nie dałoby się usłyszeć o Frelach. Dla młodych i niezwykle utalentowanych kobiet sukces, jaki odniosły był niemałym zaskoczeniem. Dziewczyny nie planowały, ani nie spodziewały się, że osiągnął tak wielką popularność. Jak mówi sama Magdalena Janoszka: „Sukces przyszedł sam, projekt był absolutnie nie planowany, powstał w trzy minuty. W lutym 2017 roku, pewnego sobotniego wieczoru, po ciężkiej próbie śpiewania, niekoniecznie piosenki Adele „Hello” tylko standardu jazzowego w chwilę powstał właśnie hit Achim, który został wrzucony w sieć i jakoś poszło”. Podczas spotkań Frel pianistką jest Marcelina, a teksty tworzone są przez wszystkie kobiety. Mimo prób pisania piosenek w pojedynkę, artystki deklarują, że to nie to samo, ponieważ podczas wspólnej pracy każda z nich dodaje swój niepowtarzalny pierwiastek do wspólnej kompozycji.
Niezwykle istotną sprawą dla trzech wokalistek jest fakt, że ich słuchacze odbierają szalenie pozytywnie nie tylko ich szczerość i spontaniczność, ale również dość specyficzne poczucie humoru. Niewiele osób wie, że początkowo piosenka, która przyniosła kobietom tak wielki sukces – Achim – była nagrana w bardzo krótkiej wersji. To fani stali się głównym powodem stworzenia kolejnej zwrotki. Dzięki ich prośbom dziewczyny zdecydowały się nagrać piosenkę w pełnej wersji, dodając do niej tym samym cover piosenki Lionela Richiego „Hello”.
Innymi przebojowymi coverami, które stworzyły uzdolnione wokalistki, obok których nie da się przejść obojętnie są: piosenka Miley Cyrus „Wrecking Ball”, która w wersji Frel nosi tytuł „Maras”, „Hajer”, którą oryginalnie śpiewa Alicia Keys („Girl On Fire”), „Klajd”, którą większość z was zna z oryginalnego wykonania Ellie Goulding, mowa oczywiście o „Love Me Like You Do”, czy „Tancbuda” cover przodującej na listach przebojów wokalistki LP „Lost On You”. Ogromną popularnością w sieci cieszy się również jeden z ostatnich hitów Frel o tytule „Dejta Cicho”. Wystarczy kilka pierwszych nut, aby usłyszeć, że piosenka jest coverem największego wakacyjnego hitu „Despacito” Luisa Fonsi. Kobiety skusiły się również na nagranie utworu „Geroj” z Mariuszem Kałamagą („Fly away” Lenny'ego Kravitza).
Nie ma żadnych wątpliwości, że w żyłach tych trzech niesamowicie utalentowanych wokalistek płynie muzyka. Piękne i czyste brzmienie, jakie wspólnie tworzą, jak również szczerość i doskonałe poczucie humoru, sprawiają, że te trzy urocze Frele są skazane na ogromny sukces.
Formularz