Zespoły

Prezenterzy

Zespoły Pozostałe

Głosuj

vote

oddanych głowów na zespół w tym miesiącu.

zobacz ranking

Balkan Express


Każdy szuka w życiu czegoś innego, wyjątkowego. Czegoś, co pozwoliłoby oderwać się, choć na chwilę, od szarej rzeczywistości. Dobrym pomysłem, w takim przypadku, są podróże. Nie wszyscy, jednak, mogą sobie pozwolić na taki wyjazd. Dzięki Balkan Express możecie przenieść się w dalekie strony za pośrednictwem ich muzyki, głosu oraz rzadko spotykanego talentu.

Założyciel zespołu oraz jego lider – Stefan Dembowski przez długie lata gromadził bezcenne doświadczenie, które w efekcie pozwoliło mu na stworzenie Balkan Express. Już w 1972 roku udało mu się z jego ówczesnym zespołem wyjechać do Jugosławii. Pomogła mu w tym Warszawska Agencja Muzyczna PAG-ART. Koncertując i podróżując po Chorwacji, Słowenii, Macedonii, Serbii, oraz Bośni i Hercegowinie, młody mężczyzna zapoznawał się z tamtejszą muzyką. Czerpał o niej jak najwięcej informacji u samych źródeł. W tamtym czasie, poza granicami Polski, poznał również Natkę, swoją obecną żonę. Na terenie byłej Jugosławii małżeństwo występowało przez ponad dwadzieścia lat. Doczekali się również syna Sebastiana, który został uczniem szkoły muzycznej, idąc w ślady swoich rodziców. Niestety, po 22 latach byli zmuszeni opuścić tamtejsze rejony i wrócić do Polski.

Rok 2009 okazał się przełomowy dla umuzykalnionej rodziny. Stefan, chcąc przekazać swoje wieloletnie doświadczenie oraz ogromny entuzjazm i miłość do muzyki bałkańskiej polskim słuchaczom, zdecydował się założyć zespół Balkan Express.

Twórczość formacji opiera się głównie na rytmach pochodzących z szeroko pojętych Bałkanów. Inspiracją muzyczną są więc tereny Serbii, Bośni czy Macedonii. Podobnie jak w piosenkach prezentowanych w tamtych rejonach, Balkan Express posiada w swoim repertuarze utwory radosne, niezwykle temperamentne, przy których nie sposób usiedzieć w miejscu, ale też takie, które wypełnione są smutkiem oraz tęsknotą. Najbardziej znanymi piosenkami grupy są: „Nasze róże”, „Buzuki i my”, „Nie żałuję nic”, „Łzy jak rosa”, „W mym sercu dzisiaj śpisz”.

Nowością, którą Balkan Express wprowadza na scenę, jest taniec orientalny. Każdy koncert okraszony jest wspaniałym tanecznym show, które ciężko jest zapomnieć. Tym, co formacja proponuje swoim słuchaczom jest: konferansjerka, różnorodność oferowanej muzyki, występy zarówno w językach oryginalnych, jak i po polsku a także autorskie teksty.

Balkan Express połączył wielu artystów o niezwykłych talentach. W jego skład wchodzą niepowtarzalne oraz pełne pasji osobowości. Stefan Dembowski to lider zespołu, jednak oprócz zdolności wokalnych jest też utalentowanym instrumentalistą. Możecie usłyszeć jak gra na trąbce, instrumentach klawiszowych, a nawet na perkusji. Jest też doskonałym kompozytorem oraz aranżerem. Natka Dembowska rozkochuje wszystkich słuchaczy w swoim pięknym głosie, podobnie zresztą jak Jolanta Wyżykowska, która, oprócz zdolności wokalnych, pisze wspaniałe teksty piosenek. Kolejnym członkiem grupy jest Anna Florkiewicz. Ta wokalistka o wyjątkowej urodzie zaskakuje fanów nie tylko swoim głosem, ale też grą na flecie oraz umiejętnością pisania świetnych tekstów. Ozanna Siwik jak nikt potrafi przyciągnąć uwagę podczas wszystkich występów swoimi ruchami. Proponuje, bowiem, widzom Balkan Express niezwykły, orientalny taniec. Jest też wirtuozem skrzypiec. Przed Sebastianem Dembowskim tajemnic nie mają takie instrumenty, jak: saksofon, klarnet i perkusja. Równie uzdolnieni muzycznie, jak pozostali członkowie zespołu są Alfred Borkowski i Przemysław Rynkowski. Pierwszy z Panów jest wokalistą i gitarzystą. Drugi, posiada umiejętność gry na akordeonie oraz oboju.


Jeżeli doskwiera wam zła aura i potrzebujecie wprowadzić nieco radości w swoje życie warto sięgnąć do twórczość Balkan Express. Ich ciepłe i melodyjne piosenki sprawdzą się doskonale nie tylko w zaciszu domowym, ale też na festynach, balach czy bankietach i sprawią, że w waszych sercach zabłyśnie słońce.

Dodaj komentarz

Formularz

P.Stefanie...pozdrawiamy cały zespól...bardzo lubimy Wasze piosenki..cieszymy się że mogliśmy się poznać i wypić kawkę.Basia i Rysiek
Wspaniały zespół, piękne piosenki
Kochani super muzyka,pozdrawiam Was.

Zespoły

Prezenterzy

Zespoły Pozostałe

Radio