Zespoły

Prezenterzy

Zespoły Pozostałe

Głosuj

vote

oddanych głowów na zespół w tym miesiącu.

zobacz ranking

Gang Marcela


Marcel Trojan wiele lat temu postanowił założyć gang. Jednak nie taki zwyczajny – uliczny, ale wyjątkowy – sceniczny. Przełom 1979-1980 to okres powstania do dziś popularnej grupy muzycznej Gang Marcela. Marcelowi towarzyszyli wtedy Barbara Pysz oraz Jerzy Różycki. Na początku to trio wokalistów współpracowało podczas koncertów z Krzysztofem Krafczykiem, potem w latach 1981-1982 z Marylą Rodowicz. Rok 1982 to data rozpoczęcia samodzielnej kariery zespołu, z autorskimi utworami oraz instrumentalną oprawą.

Dlaczego taka nazwa? Gang – to odniesienie do muzycznych zainteresowań grupy, czyli bigbandowej muzyki lat trzydziestych w USA. I tak na początku Gang miał grać, z czasem jednak muzyka zespołu ewoluowała – stała się delikatna, bardziej miękka – bliżej jej jest teraz do popu oraz country. Nazwa jednak nie przeszkodziła a zespół odniósł ogromny sukces.

W latach 80-tych Gang Marcela znany był z takich przebojów jak: "Zaświeciła moja gwiazda", "Kto jeśli nie ty", "Mężczyzna i łzy", "Tyle złamanych serc" i wielu, wielu innych, które robiły furorę na listach przebojów i mogliśmy je często usłyszeć w radio i telewizji. Dla Gangu Marcela był to czas tras koncertowych zarówno polskich jak i zagranicznych, udziału w festiwalach, nawet tak znaczących jak Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie w roku 1984.

Z końcem lat 80-tych następuje przerwa w działalności grupy. Czas ten artyści wykorzystują do poukładania spraw rodzinnych, odpoczynku i nabrania nowych sił. W 1992 r. Gang znowu wraca na scenę. Wydawane są kolejno nowe płyty zespołu: na początku „The best of Gang Marcela”, potem pierwsza część kolęd „Mamy święta", jeszcze później autorski krążek country "Byle do przodu". Następnie covery znanych przebojów w stylizacji country, płyta z piosenkami w stylu tzw. śląskiego country, kolejne świąteczne utwory i płyta "Pytania o sens" - będąca zbiorem refleksyjnych autorskich piosenek liderów grupy.

W 1993 roku miejsce Jerzego Różyckiego zajmuje Mariusz Kolaga, natomiast w 1996 r. zastępuje go Jan Maliński, który do dnia dzisiejszego śpiewa i gra w zespole.

Lata 90-te to czas, gdy Gang Marcela nie tylko dużo koncertował ze swoim własnym repertuarem, ale także współpracując ze Zbigniewem Górnym brał udział w występach z kręgu „Gali muzyki biesiadnej”. Z okazji 20 lat na scenie trio wydało płytę "Nie tylko kasa" - krążek kolejny raz stworzony został w stylu country.

Kolejne lata to powrót do twórczości o charakterze sacrum. Tematyka refleksyjno-religijna pojawia się w następnych 3 płytach zespołu. W planach Gang ma dalsze krążki o tym charakterze.

Lata 2015-2016 to czas jubileuszu. Gang Marcela cieszy nas i inspiruje swoją muzyką już od 35 lat. Artyści planują trasę koncertową, która zawiedzie zespół w miejsca związane z historią grupy. Powstaje też nowa płyta „Wciąż chce mi się żyć!” powracająca do źródeł zespołu i do motta z początku działalności trio: "Byle do przodu!".

Współcześnie zespół tworzą: wokalistka grająca także na skrzypcach – Barbara Trojan (wcześniej Pysz), wokalista, gitarzysta i saksofonista – Jan Maliński, oraz twórca i szef Gangu Marcel Trojan, który śpiewa i gra na gitarze. Zazwyczaj podczas koncertów zespołowi towarzyszy jeszcze gitarzysta – Robert Gliński.

Zespół posiada oficjalną stronę internetową, na której fani znajdą obszerną notę biograficzną Gangu i jego członków, informacje o koncertach, galerię, zakładkę z pełną dyskografią, pliki do pobrania, teksty piosenek, muzykę zespołu oraz informacje kontaktowe do managera grupy.

Bardzo rzadko zdarza się na rynku muzycznym, aby zespół tak długo i z sukcesem istniał, tworzył i grał ku uciesze swoich fanów. Gang Marcela to doskonały przykład na to, że na polskiej scenie grają ciągle prawdziwe gwiazdy.

Dodaj komentarz

Formularz

Zespoły

Prezenterzy

Zespoły Pozostałe

Radio