Zespoły

Prezenterzy

Zespoły Pozostałe

Głosuj

vote

oddanych głowów na zespół w tym miesiącu.

zobacz ranking

Wichajster


Zespół Wichajster to fascynujący projekt muzyczny, który światło dzienne ujrzał pod koniec roku 2012.

W skład zespołu wchodzą Bernard Kurzawa – autor tekstów, kompozytor, gitarzysta, wokalista i Sławek Kubanek, wokalista, kompozytor i klawiszowiec.

Bernard Kurzawa, dla znajomych "Beny" lub "Bercik", urodził się Katowicach i do dzisiaj jest mieszkańcem stolicy Śląska. Dla artysty dwie rzeczy są najważniejsze na świecie: pierwsza to rodzina a zaraz po niej muzyka. Początki kariery Bernarda nie są jednak związane ze śląskimi szlagierami a z ciężką muzyką rockową. Pierwszy koncert muzyk zagrał w wieku 12 lat w szkole. Właśnie wtedy stworzył kapelę "Master Killers". Na jednym z występów, znany dziś z zespołu Feel Piotr Kupicha grał na perkusji, Bernard natomiast na gitarze. Przez lata artysta grał w różnych zespołach, np. grunge'owym Requiem z Katowic. Śpiewał, grał na gitarze lub na perkusji. W końcu postanowił spróbować sił we własnej kapeli i tak powstał Wichajster.

Sławek Kubanek, dla przyjaciół "Benez", urodził się w Tarnowskich Górach, gdzie mieszka do dziś. Przygoda artysty z muzyką rozpoczęła się już w przedszkolu. Na każdym z występów Sławek śpiewał do podkładów muzycznych przygotowanych w domu przez jego mamę. Muzykę na poważnie zaczął traktować w szkole średniej. Artysta nagrywał aranżacje do rozmaitych przedstawień, następnie zaczął pracować jako akompaniator w Śląskim Zespole Pieśni i Tańca "Miedrzanie". Z zespołem Sławek wiele koncertował zarówno w Polsce jak i za granicą, łącznie odwiedził jedenaście państw Europy. Dzięki zespołowi Sławek bliżej poznał śląskie tradycje i emocjonalnie związał się z regionem. Po kilku latach założył kapelę weselną, która istnieje do dzisiaj. W końcu przyszedł czas na zespół Wichajster. Sławek poznał Bernarda i dostrzegł, że w nim też śląska muzyka tkwi bardzo głęboko.

Zespół Wichajster zajmuje się oprawą muzyczną imprez okolicznościowych: wesel, urodzin, studniówek. Kapela gra także na festynach, biesiadach i w karczmach piwnych. Zazwyczaj zespół wykonuje własny autorski występ – trwający aż dwie godziny. Oprócz oryginalnych piosenek, Wichajster wykonuje covery znanych hitów, jednak po śląsku i w wyjątkowych aranżacjach, więc impreza z tym zespołem zawsze będzie udana.

Artyści zaczęli być popularni dzięki piosence U2 "One", którą zaśpiewali gwarą śląską. Kolejny przerobiony utwór, który zdobył sławę wśród fanów zespołu to "Maszketa" – interpretacja "Ai Se Eu Te Pego" Michela Telo. Obecnie zespół pracuje nad autorskimi przebojami, które zdobywają serca słuchaczy i często zajmują wysokie pozycje na listach przebojów zbierających śląskie szlagiery.

Zespół posiada oficjalną stronę internetową, wyjątkowo ciekawą, bo całą po śląsku. Fani znajdą tutaj między innymi teksty piosenek, wideoklipy, galerię zdjęć, informacje na temat koncertów oraz notki biograficzne członków kapeli. Warto także odwiedzić fanpage grupy na Facebooku. To tu każdy fan będzie na bieżąco z muzycznym życiem chłopaków, tutaj także będzie mógł zostawić własną opinię o zespole.

Wichajster to kapela, której warto posłuchać. Młodzi ludzie śpiewający z taką pasją po śląsku pokazują, że nie można wstydzić się własnych korzeni, a wręcz przeciwnie, czerpać z tego dumę i przedstawiać wyjątkowość Śląska całemu światu. Brawo!

Dodaj komentarz

Formularz

Zespoły

Prezenterzy

Zespoły Pozostałe

Radio