Zespoły

Prezenterzy

Zespoły Pozostałe

Głosuj

vote

oddanych głowów na zespół w tym miesiącu.

zobacz ranking

Ligocianie


Ligocianie to śląska grupa muzyczna, która rozpoczęła swoją działalność w 2011 roku. Nazwa zespołu pochodzi od dzielnicy Katowic – Ligoty, z którą każdy członek bandu jest w jakiś sposób związany.

Zespół ma całkiem spory skład a do nagrywanych utworów i do występów często zaprasza innych muzyków. Aktualnie Ligocianie to: Grzegorz Płonka – twórca projektu artystycznego Ligocianie oraz jego wokalista; Joachim Rzychoń – gitarzysta basowy i współzałożycie Ligocian; gitarzyści: Adam Otręba, Andrzej Kowalski, Mirosław Rzepa i Stanisław Sroka; Marek Kiełbusiewicz – perkusista kapeli; Ireneusz Osiecki – akordeonista oraz grający na gitarze i banjo – Patryk Filipowicz.

Ligocianie to grupa śpiewająca stare, dobrze znane pieśni śląskie w nowych współczesnych aranżacjach, często z jedną czy dwoma zwrotkami autorskimi. Pieśniczki wykonywane przez kapelę to teksty spisane w XIX i na początku XX wieku przez etnografów i folklorystów, ze szczególnym uwzględnieniem utworów spisanych przez Adolfa Dygacza.

"Ciecze woda bez Ligota" to pierwsza piosnka nagrana w 2011 roku przez zespół. Do udziału w nagraniu zaproszeni zostali: skrzypaczka Aleksandra Stryj-Modliszewska, pianista Krzysztof Głucha oraz wokalistka Martyna Bańczyk. Już od początku 2012 roku zaczęły powstawać następne utwory, tym razem z gościnnym udziałem Bernarda Krawczyka.

Piosenki takie jak "Szmaciorz haderlok", "W stodole na gumnie" czy "Jak jo chodził do szkoły" bardzo długo plasowały się w pierwszej dziesiątce Listy Śląskich Szlagierów. Utwory Ligocian często trafiają na listy przebojów radiostacji regionalnych, jak: Radio Katowice, Piekary, Fest. Teledyski zespołu zobaczymy na kanale grupy na Youtube oraz na stacjach telewizji lokalnej.

Debiutancka płyta zespołu pod tytułem "Ciecze woda" wydana została w 2013 roku. Kapela dedykowała ją prof. Adolfowi Dygaczowi. Muzycy, którzy wsparli Ligocian podczas tworzenia utworów na krążek to: Joanna Bartel – aktorka, artystka kabaretowa i wokalistka; śpiewaczka operowa Agnieszka Bochenek-Osiecka; Józef Broda – multiinstrumentalista, pedagog i animator kultury oraz Grzegorz Kapołka – gitarzysta bluesowo-jazzowy. Płyta zawiera 16 piosenek od skrajnie frywolnych i śmiesznych po poważniejsze traktujące o problemach społeczeństwa. Z pewnością nie jest nudno: trochę rockowo, bluesowo, jazzowo – każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Zespół często pojawia się na festiwalach, koncertach, festynach i imprezach związanych ze Śląskiem. Grupa cały czas pracuje nad nowymi utworami na następny album.

Więcej o Ligocianach dowiemy się z oficjalnego Fanpage'a na Facebook'u, na którym artyści nie tylko zamieszczają wpisy o byłych i zbliżających się występach czy linki do nowych piosenek i teledysków, ale także interesujące informacje dotyczące historii poszczególnych utworów.

Czysto śląskie utwory zaśpiewane z radością i z przytupem, pełne humoru, ale też tradycji śląskiej i tęsknoty za utraconą miłością pozwalają na porównanie życia na Śląsku kiedyś i dzisiaj. Współczesna oprawa ułatwia niesamowicie odbiór, a praca nad aranżacją tekstów, którą wykonali Ligocianie zdecydowanie zasługuje na brawa.

Dodaj komentarz

Formularz

Zespoły

Prezenterzy

Zespoły Pozostałe

Radio