Zespoły

Prezenterzy

Zespoły Pozostałe

Kabaret Rak

Głosuj

vote

oddanych głowów na zespół w tym miesiącu.

zobacz ranking

Kabaret Rak


Kabaret RAK powstał w Rudzie Śląskiej w latach 1981/1982. Założycielami projektu byli Krzysztof Hanke, Ryszard Siwek oraz Andrzej Stefaniuk. Pierwsze litery imion artystów tworzą nazwę tego kabaretu. Przez lata RAK zmieniał się i ewoluował. Na imprezie z okazji 10-lecia kabaretu pojawił się Grzegorz Poloczek i został głównym tekściarzem RAKA. Ostateczny skład, który mamy przyjemność oglądać i słuchać do dziś, wyklarował się w styczniu 1999 roku, kiedy do Krzysztofa Hanke i Grzegorza Poloczka dołączył Krzysztof Respondek.

Oczywiście, kabaret to nie tylko zabawne skecze i monologi, to także doskonałe satyryczne piosenki, których głównym autorem jest Grzegorz Poloczek. Dużą rolę w kabarecie RAK odgrywa śląska tradycja i śląski język – skecze i zabawne utwory grupy zawsze mają związek ze Śląskiem i jego codziennością.

Artyści nie tylko występują wspólnie jako kabaret RAK. Bardzo często możemy posłuchać ich indywidualnych recitali. Każdy członek RAKA spełnia się we własnych projektach. Grzegorz Poloczek wydał 2 autorskie płyty z wyjątkowymi utworami, Krzysztofa Respondka i jego talent do metamorfoz artystycznych ostatnio mogliśmy oglądać w lubianym programie rozrywkowym telewizji POLSAT "Twoja twarz brzmi znajomo", artystę bardzo często widzimy również na ekranie w popularnych serialach telewizyjnych. Krzysztof Hanke przez 9 lat był Bercikiem –przesympatycznym głównym bohaterem serialu "Święta Wojna".

Co warto wiedzieć o członkach kabaretu RAK?

Krzysztof Hanke pochodzi ze Świętochłowic. Do szkoły chodził w Rudzie Śląskiej i Zabrzu. To tam rozpoczynał swoją przygodę ze sceną. Recytował wiersze na akademiach, w liceum założył nawet kabaret, który w szkole w Zabrzu istnieje do dnia dzisiejszego. Podczas służby wojskowej również występował jako członek zespołu estradowego. Pomysł na kabaret narodził się w 1981 roku w Domu Kopalni Bielszowice. Tam powstał RAK z inicjatywy Krzysztofa, Ryszarda Siwka i Andrzeja Stefaniuka. Dzięki wspomnianej już produkcji "Święta Wojna" i 367 odcinkom, w których zagrał, satyryk stał się niezwykle rozpoznawaną i lubianą postacią medialną. Artysta brał także udział w programie "Jak oni śpiewają", gdzie zdobył wysokie 5 miejsce! Możemy go ciągle oglądać na scenie każdej większej imprezy kabaretowej. Często występuje w telewizji, usłyszymy go również w radio. Satyryk kocha żeglugę. Jako pierwszy artysta w Polsce na swoim jachcie "Wella" przepłynął w 2015 roku Ocean Atlantycki. Lubi także grać w tenisa.

Grzegorz Poloczek to mieszkaniec Rudy Śląskiej. Zawsze chciał śpiewać i być satyrykiem, na początku jednak został elektrykiem kopalni Pokój w Rudzie Śląskiej. Na kabaret RAK natrafił podczas Balu Elektryka, gdy jeszcze pracował w kopalni. Artysta jest głównym autorem tekstów oraz wykonawcą piosenek w kabarecie. Do tej pory wydał dwa albumy: "... z mojego placu" oraz "Dwa światy". Najpopularniejsze utwory Grzegorza to "Gorol, Hanys, dwa bratanki i do bitwy, i do szklanki" oraz główna piosenka do programu TVP Katowice "Rączka Gotuje". W wolnych chwilach satyryk najchętniej spędza czas z rodziną. Z przyjemnością gra również w tenis ziemny.

Krzysztof Respondek urodził się w Miasteczku Śląskim. Do liceum chodził w Tarnowskich Górach, jednak na początku nie wykazywał żadnych predyspozycji artystycznych. Zaskoczył całe otoczenie i również siebie, gdy wybrał szkołę teatralną. PWST na wydziale aktorskim we Wrocławiu skończył 1992 roku. Na początku pracował w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Za rolę Che Guevary w musicalu „Evita” otrzymał Złotą Maskę. Artysta gra również na wielkim i małym ekranie. Został ciepło przyjęty w 3 edycji "Jak oni śpiewają?" – zdobył brylantowy mikrofon. Przyznaje, że śpiewanie to jego ogromna pasja. Zdobywał nagrody na wielu prestiżowych festiwalach. Wydał autorską płytę "Taki świat kupuję", do której teksty i muzykę napisał Aleksander Woźniak, i która zdobyła ogromną popularność wśród fanów kabaretu RAK. Jest pasjonatem i hodowcą kolorowych i śpiewających Szczygłów Syberyjskich. Dla przyjemności gra w tenisa.

Kabaret RAK występuje w całej Polsce oraz coraz częściej za granicą (głównie w Niemczech). Grupa proponuje występy pełne skeczy, monologów i dowcipnych piosenek, które umilą każdy festiwal oraz imprezę. Artyści posiadają oficjalną stronę internetową, na której znajdziemy informacje kontaktowe, próbki skeczy, zdjęcia, plakaty oraz notki biograficzne członków kabaretu. RAK ma również fanpage na Facebooku – to tam dowiemy się o wszelkich nowościach i zbliżających się występach grupy.

RAK to doskonały przykład na to, że dowcipne i żartobliwe podejście do muzyki ma sens. Z kabaretem doskonały humor zawsze mamy zagwarantowany. Na dodatek z muzyką RAK radzi sobie śpiewająco.

Dodaj komentarz

Formularz

Zespoły

Prezenterzy

Zespoły Pozostałe

Radio