Zespoły

Prezenterzy

Zespoły Pozostałe

Zbyszek Lemański

Głosuj

vote

oddanych głowów na zespół w tym miesiącu.

zobacz ranking

Zbyszek Lemański


Zbyszek Lemański to człowiek orkiestra. Producent, kompozytor, aranżer, wokalista, instrumentalista. Chce się powiedzieć – prawdziwy muzyk. Tworzy głównie dla innych, jednak jego autorskie inicjatywy również zyskały ogromną popularność.

Artysta bierze udział w wielu projektach, np. MANIEK&LEMAN (w duecie z perkusistą Marianem Lichtmanem), ABBA IMITATION (przeboje ABBA, które piosenkarz wykonuje z zespołem na całym świecie), DrMANIANA (muzyka w stylu Disco Polo śpiewana przez Zbyszka w duecie z wokalistką), DISCO POLO Moc Przebojów (projekt, w którym oprócz artysty występuje Michał Kubik i dwie piękne tancerki), BIESIADA POLSKA (specjalny występ na imprezy okolicznościowe, podczas którego piosenkarz śpiewa najpopularniejsze biesiadne hity), AGNIESZKA OSIECKA I JEREMI PRZYBORA „I dodam jeszcze, że Cię kocham” (spektakl literacko-muzyczny, w którym biorą udział aktorzy, wokaliści oraz pianista).

Zbyszek Lemański tworzy piosenki dla wielu znakomitych artystów. Na jego koncie znajduje się prawie 600 wyprodukowanych utworów, ponad 400 aranżacji i prawie 300 kompozycji. Liczby te co chwila się powiększają, ukazując niezwykły talent Zbyszka. W 2022 roku wokalista wydał najnowszą autorską płytę, pt. „Piosenki do tańca”.

Zbyszek Lemański urodził się w 1970 roku. Artysta już w dzieciństwie otoczony jest muzyką. W wieku 4 lat dostaje od swojego ojca akordeon, na którym uczy się grać. Początkujący muzyk chodzi do Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Będzinie. Już wtedy wie, że muzyka stanie się jego zawodem i przyszłością. Kontynuuje naukę w klasie akordeonu w Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. To czas, w którym powstaje pierwszy zespół Zbyszka, to również okres, w którym zaczyna fascynować go produkcja i nagrywanie muzyki. Po maturze staje się członkiem znanego wtedy zespołu Casus z Markiem Hajdysem w roli leadera. Od 1992 Zbyszek tworzy zespół Departament, który gra koncerty oraz występuje na imprezach okolicznościowych. Wtedy też artysta nagrywa swoją pierwszą kasetę. Podczas studiów na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie na kierunku Wychowanie Muzyczne, artysta nie przestaje tworzyć i nagrywać.

W 1997 roku zespół Zbyszka zmienia nazwę na Fun-Tastic, skupiając się na tworzeniu i wykonywaniu muzyki dance. Zespół nagrywa autorskie utwory i wydaje teledyski. Sam muzyk staje się kompozytorem, aranżerem i producentem w katowickim studio Kamerton. Pisze dla najlepszych ze śląskiej sceny muzycznej, m.in. Mirosława Jędrowskiego, Bożeny Mielnik czy Mirosława Szołtyska.

Zespół Fun-Tastic przynosi Zbyszkowi Lemańskiemu popularność i wiele nagród, w tym tytuł Przeboju Lata 99 za hit „Jesteś blisko mnie”. Na początku XXI wieku artysta tworzy profesjonalne studio nagrań, w którym produkuje i nagrywa piosenki dla wielu zespołów. Cały czas koncertuje z Fun-Tastic – grając między innymi sylwestrowy koncert w Chicago. Kolejne lata to czas powstawania coverowych kapel, jak Acapulco, Tatuash czy Mambo Bluu. W 2005 roku Zbyszek tworzy zespół BIESIADA POLSKA, śpiewający biesiadne przeboje na dniach miast i dożynkach.

Przez cały czas kreowania autorskich projektów – Zbyszek Lemański nagrywa płyty i komponuje dla wielu artystów, np. dla Bogdana Szuli z zespołu Bajery. W 2007 roku po raz pierwszy Zbyszek pisze i nagrywa utwór dla siebie, pt. „Dlatego przytul mnie”. Kolejne lata to rozwijanie projektów drMANIANA oraz ABBA IMITATION i dalsza współpraca ze światem śląskiej muzyki.

Utwory artysty pojawiają się w POLO TV, Polsacie, POWER TV, TVS, TTV i wszędzie zyskują dużą popularność. W 2014 roku powstaje duet MANIEK & LEMAN, który z piosenką „Młoda para” podbija serca fanów i jednocześnie zaskakuje dwoma teledyskami. W 2016 roku duet wydaje płytę „IMPREZA Piosenki na każdą okazję”. 2017 to rok pełen koncertów dla drMANIANA. Muzyk zajmuje się również produkcją i aranżacją utworów z płyty zwyciężczyni X-Factor Marty Bijan.

Zbyszek Lemański nagrywa swoją premierową autorską płytę „Fajne piosenki” w 2019 roku. Na krążku znalazło się 15 znakomitych, wpadających w ucho piosenek. Czas pandemii, to najtrudniejsze chwile, według muzyka. Jednak już w 2022 roku artysta zajmuje się komponowaniem muzyki do spektaklu o Michale Spisaku.

Rok 2022 to również początek projektu DISCO POLO Moc Przebojów z Michałem Kubikiem i dwiema tancerkami. Koniec roku przynosi kolejną autorską płytę, która zyskuje dużą popularność i jest ciepło przyjęta przez fanów artysty.

Zbyszek Lemański kocha to, co robi. Zarówno na stronie internetowej jak i oficjalnym profilu muzyka na Facebooku regularnie pojawiają się informacje o kolejnych projektach i pomysłach a także o współpracy artysty z twórcami śląskiej muzyki. Jego utwory kochają wszyscy, bez względu na wiek, choć czasami nie zdają sobie sprawy, że to właśnie on jest kompozytorem popularnych i lubianych śląskich przebojów.

Dodaj komentarz

Formularz

Zespoły

Prezenterzy

Zespoły Pozostałe

Radio